🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$26.92
Original: $89.73
-70%STEDI Marine White 20W LED Flood Light—
$89.73
$26.92The Story
DESCRIPTION
Marine Spec 20W LED Flood Light
LUX GRAPH

DIMENSIONS

NIGHT SHOT
THE NERDY TECH STUFF
KEY FEATURES
- Male and Female Waterproof Deutsch Connectors included
- Ingress Protection Level IP68
- CE & RoHs Certified
- 50 Degree Spot Beam
- Marine Grade Finish
- ADC12 CAE Optimised Heat-Sink
PROTECTED AGAINST
- Reverse Polarity
- Shock Proof, Waterproof UV Resistant
- RFI and EMC Suppression Circuitry
- Over and Under Voltage Protection
FEATURES
- Wide 9 to 36v DC input
- Thermal Management Module
- 50,000 hours LED Guarantee
TECH SPECS
| POWER | 20W |
| LED | 2 x 10W CREE LEDs |
| CURRENT DRAW | 1.4A @ 13.6v |
| VOLTAGE | 9 to 36v |
| RAW LUMEN | 1800Lm |
| INGRESS PROTECTION | IP68 |
| COLOUR TEMPERATURE | 6000K |
| OPERATING TEMPERATURE | -40°C - 60°C |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | Lexan Polycarbonate Lens |
| WEIGHT | 0.430kg |
| BEAM | Flood |
WHAT'S IN THE BOX
- 1 x Marine 20W Twin Flood Light
- Stainless Fastener Set
- Mounting Bracket

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
DESCRIPTION
Marine Spec 20W LED Flood Light
LUX GRAPH

DIMENSIONS

NIGHT SHOT
THE NERDY TECH STUFF
KEY FEATURES
- Male and Female Waterproof Deutsch Connectors included
- Ingress Protection Level IP68
- CE & RoHs Certified
- 50 Degree Spot Beam
- Marine Grade Finish
- ADC12 CAE Optimised Heat-Sink
PROTECTED AGAINST
- Reverse Polarity
- Shock Proof, Waterproof UV Resistant
- RFI and EMC Suppression Circuitry
- Over and Under Voltage Protection
FEATURES
- Wide 9 to 36v DC input
- Thermal Management Module
- 50,000 hours LED Guarantee
TECH SPECS
| POWER | 20W |
| LED | 2 x 10W CREE LEDs |
| CURRENT DRAW | 1.4A @ 13.6v |
| VOLTAGE | 9 to 36v |
| RAW LUMEN | 1800Lm |
| INGRESS PROTECTION | IP68 |
| COLOUR TEMPERATURE | 6000K |
| OPERATING TEMPERATURE | -40°C - 60°C |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | Lexan Polycarbonate Lens |
| WEIGHT | 0.430kg |
| BEAM | Flood |
WHAT'S IN THE BOX
- 1 x Marine 20W Twin Flood Light
- Stainless Fastener Set
- Mounting Bracket


















