Original: $63.34
-70%$63.34
$19.00The Story
DESCRIPTION
Flood your boat's deck with a brilliant white flood beam with our new 25W Marine Floodlights. With a current draw of only 1.3A, our new low power high output marine range allows you to make the most of your time on the water.Â
DIMENSIONS

NIGHT SHOT

THE NERDY TECH STUFF
THE NITTY-GRITTY.
KEY FEATURES AT A GLANCE
- IP68 Ingress Protection
- Marine Grade Stainless Steel Hardware
- Flood Beam - Perfect Rear Light, Awning Light or bumper, or bull bar voids.Â
- Waterproof Deutsch Connectors
- Marine Grade Finish
- Suitable for deck light or spreader work lightÂ
TECH SPECS
| POWER | 25W |
| LED | 5 x 5W Epistar LEDs |
| CURRENT DRAW | 1.3A @ 13.6v |
| VOLTAGE | 9 to 32v |
| RAW LUMEN | 2250Lm |
| INGRESS PROTECTION | IP68 |
| COLOUR TEMPERATURE | 6000K |
| OPERATING TEMPERATURE | -40°C - 60°C |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | Lexan Polycarbonate Lens |
| WEIGHT | 0.550kg |
| BEAM | Flood |
Â
WHAT'S IN THE BOX
- 1 x 25W Slim LED Flood
- Stainless Steel FastenersÂ
- Mounting Brackets
Â

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
DESCRIPTION
Flood your boat's deck with a brilliant white flood beam with our new 25W Marine Floodlights. With a current draw of only 1.3A, our new low power high output marine range allows you to make the most of your time on the water.Â
DIMENSIONS

NIGHT SHOT

THE NERDY TECH STUFF
THE NITTY-GRITTY.
KEY FEATURES AT A GLANCE
- IP68 Ingress Protection
- Marine Grade Stainless Steel Hardware
- Flood Beam - Perfect Rear Light, Awning Light or bumper, or bull bar voids.Â
- Waterproof Deutsch Connectors
- Marine Grade Finish
- Suitable for deck light or spreader work lightÂ
TECH SPECS
| POWER | 25W |
| LED | 5 x 5W Epistar LEDs |
| CURRENT DRAW | 1.3A @ 13.6v |
| VOLTAGE | 9 to 32v |
| RAW LUMEN | 2250Lm |
| INGRESS PROTECTION | IP68 |
| COLOUR TEMPERATURE | 6000K |
| OPERATING TEMPERATURE | -40°C - 60°C |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | Lexan Polycarbonate Lens |
| WEIGHT | 0.550kg |
| BEAM | Flood |
Â
WHAT'S IN THE BOX
- 1 x 25W Slim LED Flood
- Stainless Steel FastenersÂ
- Mounting Brackets
Â


















