Original: $18.47
-70%$18.47
$5.54The Story
DESCRIPTION
KEY FEATURES
- Suited for Anderson Style plugs
- Stops debris from entering the connectors
- Retaining ring to save from losing the cap
DIMENSIONS

TECH SPECS
| HOUSING | Â |
| MATERIAL | ABS Plastic (red) |
| STYLE | Plug |
| ARRAY | Single |
Â
| ANDERSON PLUG | Â |
| PLUG TYPE | Anderson Style 50A 2 Pole |
| ATTACHMENT | Crimp |
| PINS | 2 |
| DC VOLTAGE | 600V |
| OPERATING TEMPERATURE | 105°C |
WHAT'S INCLUDED
- 1 x STEDIâ„¢ Anderson Style Plug Single Pack (red)
- 2 x 50a Copper Terminals

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
DESCRIPTION
KEY FEATURES
- Suited for Anderson Style plugs
- Stops debris from entering the connectors
- Retaining ring to save from losing the cap
DIMENSIONS

TECH SPECS
| HOUSING | Â |
| MATERIAL | ABS Plastic (red) |
| STYLE | Plug |
| ARRAY | Single |
Â
| ANDERSON PLUG | Â |
| PLUG TYPE | Anderson Style 50A 2 Pole |
| ATTACHMENT | Crimp |
| PINS | 2 |
| DC VOLTAGE | 600V |
| OPERATING TEMPERATURE | 105°C |
WHAT'S INCLUDED
- 1 x STEDIâ„¢ Anderson Style Plug Single Pack (red)
- 2 x 50a Copper Terminals

























