Original: $68.62
-70%$68.62
$20.59The Story
DESCRIPTION
STEDI Triple Anderson Style Surface Mount
KEY FEATURES
- X3 Anderson Plug Rated to 50A Continuous current using UL Silver coated copper contacts.
- Black Surface Mount
- C/W PVC surface mounting plate
- Designed for heavy duty use
DIMENSIONS

TECH SPECS
| HOUSING | Â |
| MATERIAL | ABS Plastic |
| STYLE | Surface Mount |
| ARRAY | Triple |
Â
| ANDERSON PLUGS | Â |
| PLUG TYPE | Anderson Style 50A 2 Pole |
| ATTACHMENT | Crimp |
| PINS | 2 |
| DC VOLTAGE | 600V |
| OPERATING TEMPERATURE | 105°C |
WHAT'S INCLUDED
- STEDIâ„¢ Anderson Style Triple Flush Mount

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
DESCRIPTION
STEDI Triple Anderson Style Surface Mount
KEY FEATURES
- X3 Anderson Plug Rated to 50A Continuous current using UL Silver coated copper contacts.
- Black Surface Mount
- C/W PVC surface mounting plate
- Designed for heavy duty use
DIMENSIONS

TECH SPECS
| HOUSING | Â |
| MATERIAL | ABS Plastic |
| STYLE | Surface Mount |
| ARRAY | Triple |
Â
| ANDERSON PLUGS | Â |
| PLUG TYPE | Anderson Style 50A 2 Pole |
| ATTACHMENT | Crimp |
| PINS | 2 |
| DC VOLTAGE | 600V |
| OPERATING TEMPERATURE | 105°C |
WHAT'S INCLUDED
- STEDIâ„¢ Anderson Style Triple Flush Mount

























