Original: $229.61
-70%$229.61
$68.88The Story
- THE PERFECT LED FLOOD LIGHT FOR ANY SITUATION. SUPER LIGHTWEIGHT AND PACKED FULL OF THAT GLORIOUS CREE LED POWER. ADDED DIFFUSED LENS TO HELP GIVE THAT EXTRA ANGLE OF FLOOD! -
THE NERDY TECH STUFF
SPECIFICATIONS
| POWER | 120 Watts |
| LED | 12 x 10w CREE XM-L2 |
| CURRENT DRAW | 8.19 @ 13.6v (each) |
| VOLTAGE | 12 to 24v |
| LUMEN | 10,800 |
| INGRESS PROTECTION | IP68 |
| COLOUR TEMP | 5500K |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | LEXAN Optical PC |
| WEIGHT | 1.520kg |
| BEAM | 45° Flood |


WHAT'S IN THE BOX
- 1 x 120W LED Flood Light
- Stainless Steel Nuts & Bolts
- Stainless Steel Bracket
- Wire Tails
Description
- THE PERFECT LED FLOOD LIGHT FOR ANY SITUATION. SUPER LIGHTWEIGHT AND PACKED FULL OF THAT GLORIOUS CREE LED POWER. ADDED DIFFUSED LENS TO HELP GIVE THAT EXTRA ANGLE OF FLOOD! -
THE NERDY TECH STUFF
SPECIFICATIONS
| POWER | 120 Watts |
| LED | 12 x 10w CREE XM-L2 |
| CURRENT DRAW | 8.19 @ 13.6v (each) |
| VOLTAGE | 12 to 24v |
| LUMEN | 10,800 |
| INGRESS PROTECTION | IP68 |
| COLOUR TEMP | 5500K |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | LEXAN Optical PC |
| WEIGHT | 1.520kg |
| BEAM | 45° Flood |


WHAT'S IN THE BOX
- 1 x 120W LED Flood Light
- Stainless Steel Nuts & Bolts
- Stainless Steel Bracket
- Wire Tails



















