The Story
- CAMPING, AGRICULTURAL, MINING... THIS UNPARALLELED, SUPER-WIDE FLOOD BEAM DOES IT ALL -
DESCRIPTION
A CLASS OF IT’S OWN
Since its introduction, the Hyper LED Flood Lights 8” 60W has become a sought-after lighting solution for heavy-duty applications, including camping, agriculture, and mining.

TURNING NIGHT INTO DAY
The in-built 5-watt High-Intensity CREE LED delivers an amazing 6000K light, with a beautiful, 120-degree spread.

UNCONDITIONAL PERFORMANCE
Rain, hail, or shine; the Hyper LED Flood Lights 8” 60W is built to cop all the elements. If you require an exposed high-performing light with plenty of grunt, then the Hyper LED Flood Lights 8” 60W will surpass all expectations.

DIMENSIONS

LUX GRAPH

NIGHT SHOT

THE NITTY GRITTY
Hyper LED Flood Lights 8" 60W.
- Hardened Steel U Bracket
- 5 Watt CREE LED
- Optical Hardened PC Lens
- Environmentally Sealed Deutsch DT2 Connectors
- 24 Month Warranty
The price quoted is for 1 unit.
TECH SPECS
| POWER | 60 Watts |
| LED CHIP | 5W Watt High Intensity CREE |
| CURRENT DRAW | 3.8A @ 12v, 1.9A @ 24v |
| VOLTAGE | 9 to 32v |
| RAW LUMENS | 5,400LM |
| INGRESS PROTECTION | IP67 |
| COLOUR TEMP | 6000k |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | Harden Optical PC |
| WEIGHT | 1.8kg |
| OPERATING TEMP | - 40 to 155 C |
| HOUSING MATERIAL | Aluminium Alloy with Polyester UV Powder Coat |
| DIMENSIONS (EXCLUDING BRACKETS) | (W)185mmx(D)80mm(H)74mm |
WHAT'S INCLUDED
- 1 x 8" 60W Hyper Flood LED Light
- Male and Female Deutsch with Pigtail
- 3 Series Stainless Nuts & Bolts

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- CAMPING, AGRICULTURAL, MINING... THIS UNPARALLELED, SUPER-WIDE FLOOD BEAM DOES IT ALL -
DESCRIPTION
A CLASS OF IT’S OWN
Since its introduction, the Hyper LED Flood Lights 8” 60W has become a sought-after lighting solution for heavy-duty applications, including camping, agriculture, and mining.

TURNING NIGHT INTO DAY
The in-built 5-watt High-Intensity CREE LED delivers an amazing 6000K light, with a beautiful, 120-degree spread.

UNCONDITIONAL PERFORMANCE
Rain, hail, or shine; the Hyper LED Flood Lights 8” 60W is built to cop all the elements. If you require an exposed high-performing light with plenty of grunt, then the Hyper LED Flood Lights 8” 60W will surpass all expectations.

DIMENSIONS

LUX GRAPH

NIGHT SHOT

THE NITTY GRITTY
Hyper LED Flood Lights 8" 60W.
- Hardened Steel U Bracket
- 5 Watt CREE LED
- Optical Hardened PC Lens
- Environmentally Sealed Deutsch DT2 Connectors
- 24 Month Warranty
The price quoted is for 1 unit.
TECH SPECS
| POWER | 60 Watts |
| LED CHIP | 5W Watt High Intensity CREE |
| CURRENT DRAW | 3.8A @ 12v, 1.9A @ 24v |
| VOLTAGE | 9 to 32v |
| RAW LUMENS | 5,400LM |
| INGRESS PROTECTION | IP67 |
| COLOUR TEMP | 6000k |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | Harden Optical PC |
| WEIGHT | 1.8kg |
| OPERATING TEMP | - 40 to 155 C |
| HOUSING MATERIAL | Aluminium Alloy with Polyester UV Powder Coat |
| DIMENSIONS (EXCLUDING BRACKETS) | (W)185mmx(D)80mm(H)74mm |
WHAT'S INCLUDED
- 1 x 8" 60W Hyper Flood LED Light
- Male and Female Deutsch with Pigtail
- 3 Series Stainless Nuts & Bolts


















