The Story
- A FLUSH MOUNTED VERSION OF THE POPULAR 10W MINI LED, WITH A SHARP FACTORY FINISH -
DESCRIPTION
FACTORY FINISH.Ā
Our popular 10W Mini LED Work Lights have received a new addition to the family now available in a flush mount for a clean install when used as a reverse light to provide a powerful light with an OEM finish.Ā

LOW POWER, HIGH BRIGHTNESS.Ā
Running 2x 5w Osram LEDs supplies more light than you would expect from a 300g light. With a 40-degree flood and low current draw of 0.5a @ 13.8v, it really is no surprise they are our best-selling LED Work Light.

APPLICATION.
The 10w Minis have an almost endless list of applications and can be used from work/camping lights to bumper-mounted reverse lights.Ā
Ā 
DIMENSIONS

NIGHT SHOT

VIDEO
THE NITTY GRITTY
KEY FEATURES
- Flood Optics for a wide 40 degree spread pattern
- 12 Volt and 24v CompatibleĀ
- Waterproof Male & Female Deutsch connectors included
- Stainless Steel FittingsĀ
- IP67 - Protected against immersion up to 1m in depth for no longer than 30 minutes at a timeĀ
- OSRAM GmbH EmittersĀ
TECH SPECS
| LED POWER | 10 WATTS |
| OPERATING VOLTAGE | 12v & 24v Compatible |
| LED CHIPS | 5W x 2 Osram LEDās |
| COLOUR TEMPERATURE | 5700K |
| RAW LUMENS | 1,000Lm |
| CURRENT DRAW | 0.5A @ 13.8VĀ |
| BEAM | Flood Beam |
| WATERPROOF | IP67 |
| DUSTPROOF & ANTI-VIBRATION | YES |
| LENS | Optical PC |
| MOUNTING BRACKET | STAINLESS STEEL |
| HOUSING MATERIAL | Cast Aluminum Housing |
| LIFE SPAN | 50000+ HOURS |
| DIMENSIONS | (W) 77mm x (H) 48mm (D)55mmĀ |
| CERTIFICATES | CE, RoHs & ECEĀ |
| WEIGHT | 0.3kg |
WHAT'S INCLUDED
- 1 x 10W Mini LED Flush Mount
- 2 x M6 Bolts
- 2 x Nylock NutĀ
- 2 x Flat Washer
- Allen Wrench
- Male & Female Deutsch Connectors
Ā

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- A FLUSH MOUNTED VERSION OF THE POPULAR 10W MINI LED, WITH A SHARP FACTORY FINISH -
DESCRIPTION
FACTORY FINISH.Ā
Our popular 10W Mini LED Work Lights have received a new addition to the family now available in a flush mount for a clean install when used as a reverse light to provide a powerful light with an OEM finish.Ā

LOW POWER, HIGH BRIGHTNESS.Ā
Running 2x 5w Osram LEDs supplies more light than you would expect from a 300g light. With a 40-degree flood and low current draw of 0.5a @ 13.8v, it really is no surprise they are our best-selling LED Work Light.

APPLICATION.
The 10w Minis have an almost endless list of applications and can be used from work/camping lights to bumper-mounted reverse lights.Ā
Ā 
DIMENSIONS

NIGHT SHOT

VIDEO
THE NITTY GRITTY
KEY FEATURES
- Flood Optics for a wide 40 degree spread pattern
- 12 Volt and 24v CompatibleĀ
- Waterproof Male & Female Deutsch connectors included
- Stainless Steel FittingsĀ
- IP67 - Protected against immersion up to 1m in depth for no longer than 30 minutes at a timeĀ
- OSRAM GmbH EmittersĀ
TECH SPECS
| LED POWER | 10 WATTS |
| OPERATING VOLTAGE | 12v & 24v Compatible |
| LED CHIPS | 5W x 2 Osram LEDās |
| COLOUR TEMPERATURE | 5700K |
| RAW LUMENS | 1,000Lm |
| CURRENT DRAW | 0.5A @ 13.8VĀ |
| BEAM | Flood Beam |
| WATERPROOF | IP67 |
| DUSTPROOF & ANTI-VIBRATION | YES |
| LENS | Optical PC |
| MOUNTING BRACKET | STAINLESS STEEL |
| HOUSING MATERIAL | Cast Aluminum Housing |
| LIFE SPAN | 50000+ HOURS |
| DIMENSIONS | (W) 77mm x (H) 48mm (D)55mmĀ |
| CERTIFICATES | CE, RoHs & ECEĀ |
| WEIGHT | 0.3kg |
WHAT'S INCLUDED
- 1 x 10W Mini LED Flush Mount
- 2 x M6 Bolts
- 2 x Nylock NutĀ
- 2 x Flat Washer
- Allen Wrench
- Male & Female Deutsch Connectors
Ā




















