The Story
- CAMPING, AGRICULTURAL, MINING... THIS UNPARALLELED, SUPER-WIDE FLOOD BEAM DOES IT ALL. A SMOOTH DELIVERY OF LIGHT FOR OUTSTANDING CLARITY -
DESCRIPTION
STEDI's 14-inch 120W Hyper Flood LED makes the ideal flood light for camping, agricultural or mining machines. The super-wide 120-degree beam angle provides incredible coverage unmatched by anything else that is currently on the market. The beam is not only wide it's also unbelievably smooth, which provides outstanding clarity.
LUX GRAPH

DIMENSIONS

NIGHT SHOT

THE NITTY GRITTY
Hyper LED Flood Lights 14" 120W.
-
Hardened Steel U Bracket
-
5 Watt CREE LED
-
Optical Hardened PC Lens
-
Environmentally Sealed Deutsch DT2 Connectors
-
24 Month Warranty
The price quoted is for 1 unit.
TECH SPECS
| POWER | 120 Watts |
| LED CHIP | 5W Watt High Intensity CREE |
| CURRENT DRAW | 6.8A @ 13.8v, 2.9A @ 24v |
| VOLTAGE | 9 to 32v |
| RAW LUMENS | 10,800LM |
| INGRESS PROTECTION | IP67 |
| COLOUR TEMP | 6000k |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | Harden Optical PC |
| WEIGHT | 2.4kg |
| OPERATING TEMP | - 40 to 155 C |
| HOUSING MATERIAL | Aluminium Alloy with Polyester UV Powder Coat |
| DIMENSIONS EXCLUDING BRACKET | (W) 340mm x (D)85mm (H) 76mm |
WHAT'S INCLUDED
- 1 x 14" 120W Hyper Flood LED Light
- Male and Female Deutsch with Pigtail
- 3 Series Stainless Nuts & Bolts

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- CAMPING, AGRICULTURAL, MINING... THIS UNPARALLELED, SUPER-WIDE FLOOD BEAM DOES IT ALL. A SMOOTH DELIVERY OF LIGHT FOR OUTSTANDING CLARITY -
DESCRIPTION
STEDI's 14-inch 120W Hyper Flood LED makes the ideal flood light for camping, agricultural or mining machines. The super-wide 120-degree beam angle provides incredible coverage unmatched by anything else that is currently on the market. The beam is not only wide it's also unbelievably smooth, which provides outstanding clarity.
LUX GRAPH

DIMENSIONS

NIGHT SHOT

THE NITTY GRITTY
Hyper LED Flood Lights 14" 120W.
-
Hardened Steel U Bracket
-
5 Watt CREE LED
-
Optical Hardened PC Lens
-
Environmentally Sealed Deutsch DT2 Connectors
-
24 Month Warranty
The price quoted is for 1 unit.
TECH SPECS
| POWER | 120 Watts |
| LED CHIP | 5W Watt High Intensity CREE |
| CURRENT DRAW | 6.8A @ 13.8v, 2.9A @ 24v |
| VOLTAGE | 9 to 32v |
| RAW LUMENS | 10,800LM |
| INGRESS PROTECTION | IP67 |
| COLOUR TEMP | 6000k |
| LIFESPAN | 50,000hrs |
| LENS | Harden Optical PC |
| WEIGHT | 2.4kg |
| OPERATING TEMP | - 40 to 155 C |
| HOUSING MATERIAL | Aluminium Alloy with Polyester UV Powder Coat |
| DIMENSIONS EXCLUDING BRACKET | (W) 340mm x (D)85mm (H) 76mm |
WHAT'S INCLUDED
- 1 x 14" 120W Hyper Flood LED Light
- Male and Female Deutsch with Pigtail
- 3 Series Stainless Nuts & Bolts




















