
Original: $97.65
-70%$97.65
$29.30The Story
DESCRIPTION
MICRO SIZE, MACRO PERFORMANCE

LIGHTWEIGHT CONVENIENCE

LOW PROFILE FITMENT

NIGHT SHOT

LUX GRAPH

DIMENSIONS

THE NERDY TECH STUFF
THE NITTY-GRITTY.
KEY FEATURES
- 5700K Pure White CCT
- IP68 - Resistant to a maximum submersion depth of 1.5m for up to 30 minutes.
- DT connector included
TECH SPECS
| OPERATING VOLTAGE | DC 10-28V |
| POWER CONSUMPTION | 24W |
| AMP DRAW | 2A@12V/1A@24V |
| COLOUR TEMPERATURE | 5700K |
| LED | 24 x OSRAM GW PSLR 32. PM DRUISS |
| EFFECTIVE LUMEN | 2600lm |
| BEAM ANGLE | Height: 30° Width: 120° |
| ENVIRONMENT TEMP | -40° to 60°C |
| IP RATING | IP68 |
| LENS | Polycarbonate with Surface Hardening |
| FRAME/HOUSING | Extruded Aluminium |
| DT CONNECTOR | Included |
| MOUNTING BRACKET | 304# Stainless Steel |
| LIFETIME | 30, 000hrs |
| SIZE (mm) | 353 x 25 x 40.6 |
| WEIGHT | 0.5kg |
| CABLE LENGTH | 400mm |
| CERTIFICATION | CISPR25 |
WHAT'S IN THE BOX
- 1 x 13.9 Inch Micro V2 24 LED Work Light (White)
- 2 x 46mm Side Brackets
- 2 x M8 Bolts
- 2 x M6 Bolts
- 2 x Nuts
- 4 x Flat Washer
- 4 x Spring Washer
- Male & Female Deutsch Connectors
INSTALLATION GUIDE

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
DESCRIPTION
MICRO SIZE, MACRO PERFORMANCE

LIGHTWEIGHT CONVENIENCE

LOW PROFILE FITMENT

NIGHT SHOT

LUX GRAPH

DIMENSIONS

THE NERDY TECH STUFF
THE NITTY-GRITTY.
KEY FEATURES
- 5700K Pure White CCT
- IP68 - Resistant to a maximum submersion depth of 1.5m for up to 30 minutes.
- DT connector included
TECH SPECS
| OPERATING VOLTAGE | DC 10-28V |
| POWER CONSUMPTION | 24W |
| AMP DRAW | 2A@12V/1A@24V |
| COLOUR TEMPERATURE | 5700K |
| LED | 24 x OSRAM GW PSLR 32. PM DRUISS |
| EFFECTIVE LUMEN | 2600lm |
| BEAM ANGLE | Height: 30° Width: 120° |
| ENVIRONMENT TEMP | -40° to 60°C |
| IP RATING | IP68 |
| LENS | Polycarbonate with Surface Hardening |
| FRAME/HOUSING | Extruded Aluminium |
| DT CONNECTOR | Included |
| MOUNTING BRACKET | 304# Stainless Steel |
| LIFETIME | 30, 000hrs |
| SIZE (mm) | 353 x 25 x 40.6 |
| WEIGHT | 0.5kg |
| CABLE LENGTH | 400mm |
| CERTIFICATION | CISPR25 |
WHAT'S IN THE BOX
- 1 x 13.9 Inch Micro V2 24 LED Work Light (White)
- 2 x 46mm Side Brackets
- 2 x M8 Bolts
- 2 x M6 Bolts
- 2 x Nuts
- 4 x Flat Washer
- 4 x Spring Washer
- Male & Female Deutsch Connectors




















